U SVETVINČENTU ODRŽAN 8. MFP

U Petak 25. Listopada 2024. u rano poslijepodne upriličena je kratka ceremonija otvaranja kojoj su nazočile: Jessica Acquavita, dožupanica IŽ, Lorella Limoncin Toth, iz Konzervatorskog odjela u Puli u ime Ministarstva kulture i medija RH, načelnik Općine Svetvinčenat Dean Perković, koji je i službeno otvorio festival.

Nakon toga sa radom je započela vrlo interesantna Panel rasprava u kaštelu Grimani Morosini, kao šesti stručni skup, koja je okupila znanstvenike iz nekoliko zemalja. Tema je bila vezana za tradicijske igre i sportove u svakodnevnom životu. Skupom je koordinirala dr. Romana Lekić, ugledna antropologinja u turizmu, a svoje radove su predstavili:

– Greta Torresani, iz sektora obrazovnih, pedagoških znanosti, stipendistica na Odsjeku za humanističke znanosti Sveučilišta u Veroni u sklopu projekta “G.E.C.O. Gender Equality, Change and Employment” (Rodna jednakost, razmjena i zapošljavanje). U Associazione Giochi Antichi, (Asocijacija starih igara) uključena je kao koordinatorica obrazovnog područja, brine se o edukativnom i pedagoškom aspektu lokalnih i međunarodnih projekata koji se provode. Predstavila je Park dobrih praksi koji je urbani ali i divlji park koji je posvećen djeci i obiteljima i namijenjen je i lokalnim školama.

dr.sc. Željko Bjeljac, predstojnik Odjela za socijalnu geografiju Geografskog instituta „Jovan Cvijić“ iz Beograda koji je pri SANU (Srpske akademije nauka i umetnosti). Predmet njegova istraživanja s kolegicom dr.sc. Jovanom Brankov su stari narodni sportovi, igre i natjecanja na području bivše SFR Jugoslavije, sve igre i sportovi su analizirani i predstavljeni kroz posebnu knjigu. Uz sportove i igre, dio kulturne baštine bili su folklor, običaji i gastronomija. Pravila većine tradicijskih sportova, igara i natjecanja (iako uglavnom usmenih) ostala su identična na cijelom području bivše Jugoslavije, uz male razlike.

– dr. sc. Hrvoje Karninčić, redoviti profesor na Kineziološkom fakultetu iz Splita, na Katedri za polistrukturalne discipline (borilačke sportove). Predstavio je važnost igara kroz povijest te ulogu igre kroz razne periode ljudskog postojanja, još od prvobitne zajednice gdje su djeca izrađujući igračke od gline zapravo učila zanat lončarstva koji je jedan od najvažnijih zanata toga doba. Istaknuo je posebno filozofsku misao koja je na tragu antike i kulminira sa djelom nizozemskog povjesničara Johana Huizinge (Homo Ludens) u kojem tvrdi da je kompletna naša kultura nastala na igri. Ta znanja imamo i danas ali igra se velikim dijelom preselila u digitalni svijet a posljedice toga su vidljive i nisu za pohvalu.

– Dr. sc Ezzeddine Bouzid, koji je predstavio strategiju promicanja tradicijskih igara i športova na primjeru sjeverne Afrike. Tuniska udruga za zaštitu tradicijskih sportova i igara razvila je akcijski plan 2009.g kroz inovativan interkulturalni pristup kako bi pomogla zaštititi i promovirati tradicijske igre i sportove u svijetlu globalizacije. Posljednjih 35 godina fokus je na uspostavljanje teorijske i praktične istraživačke metodologije u nekoliko formalnih i neformalnih sektora Sjeverne Afrike (osobito Tunisa), kao i u svijetu

Doc.dr.sc. Jasenka Kranjčević, stručna suradnica Instituta za turizam iz Zagreba, koja je prostorni planer, urbanistica i arhitekt te predavač na prijediplomskim i diplomskim studijima. Istaknula je svoj rad sa studentima na 3. godini studija na Građevinskom arhitektonskom fakultetu u Osijeku gdje se školuju budući arhitekti. Naglasak kroz kolegije i terenske nastave je ruralno planiranje u kontekstu prostornog planiranja i vrednovanje kulturnog krajolika i suvremeni proces urbanizacije seoskog prostora. Bitno je i povezivanje s poljoprivredom, šumarstvom, vodoprivredom, prometom i turizmom. Kroz terensku nastavu studenti su posjetili Brođance i dobili zadatak da unaprijede prostor za tradicijske igre i sportove koji trebaju uz terenski dio imati i skladišni, prodajni, ugostiteljski, izložbeni, parkirni dio.

– Dr. Igor Jovanović, koji radi na osnovnoj školi Veli Vrh u Puli, predstavio je ulogu tradicijskih igara i sportova u svakodnevnom životu tog prigradskog naselja, kroz aktivnosti volontera i članova udruge „Istrijanska fijonda“. Osnovna škola Veli Vrh daje veliki značaj upoznavanju polaznika sa tradicijskom kulturom organizacijom radionica o „pljočkanju“ i gađanju „fijondama“.

– Na kraju Panel rasprave zaključno predstavljanje imala je doc.dr.sc. Romana Lekić, prof. stručnih studija u trajnom zvanju i članica Znanstvenog vijeća za turizam i prostor pri Hrvatskoj Akademiji Znanosti i Umjetnosti. Vanjska je suradnica Sveučilišta u Rijeci, Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu u Opatiji i Sveučilišta Algebra u Zagrebu gdje radi sa studentima kao mentorica i predavač.

– Predstavila je tradicijske igre i sportove kao resurs u turizmu i oblik interkulturne komunikacije, gdje predstavljaju kanal kulturne medijacije jer kreiraju posebno okupljalište na kojima se susreću igrači i publika. Tako se promiče razmjena među ljudima kroz interaktivni angažman gdje se nadilaze religiozne, jezične i kulturne barijere. Istaknula je i veliku ulogu tradicijske igre Pljočkanje koja je ušla na listu UNESCO svjetske baštine i na taj način postala „ambasador“ i medij za umrežavanje.

U SUBOTU je u Žlinji održan turnir u pljočkanju i turnir u gađanju fijondama. https://www.facebook.com/tradicijskeigreisportovi

PRVENSTVO HRVATSKE ZA EKIPE, PAROVE I POJEDINCE

NACIONALNI CENTAR PLJOČKANJA U SVE. PETRU U ŠUMI; 2. lipnja 2024. godine; bio je domaćinom PLAY OFF turnira za pojedince čime smo dovršili ovogodišnja natjecanja Prvenstva Hrvatske u pljočkanju.

Prvaci Hrvatske u natjecanju ekipa su ekipa MARČENEGLE 1, u sastavu: Armano Fabijančić, Zlatko Ančić, Vanja i Dear Fabijančić i Vlado Agapito. Drugo mjesto osvojila je ekipa AGROŠKRILJA, dok je treće mjesto osvojila ekipa MOKRICA.

       

Prva tri mjesta u natjecanju parova su: 1.mjesto: Marčenegla 1 (Armando Fabijančić i Zlatko Ančić), 2. mjesto: Žminj 2 (Drago Matika i Dionizio Močibob) dok je 3. mjesto osvojila ekipa iz Mokrica 2 (Sandi Belas i Darko Tuđa).

Najbolji pojedinac je Dragan Matika ispred Branka Družete dok je treće mjesto osvojio Samir Hafizović.

ODRŽANO OTVORENO PRVENSTVO U PLJOČKANJU ZA OSNOVNE I SREDNJE ŠKOLE

ODRŽANO OTVORENO PRVENSTVO U PLJOČKANJU ZA OSNOVNE I SREDNJE ŠKOLE

Nacionalni pljočkarski centar u Svetom Petru u Šumi  krajem svibnja 2024. bio je poprištem ekipnog Županijskog prvenstva školskih sportskih društava osnovnih i srednji škola u mješovitim kategorija: djevojčice i dječaci, te djevojke i mladići.

Program pljočkanja u školskom sportu je zajednički program Istarskog Pljočkarskog Saveza i Školskog sportskog saveza Istarske županije za očuvanje tradicijske pučke igre, na otvorenom,  igra je ime dobila po glavnom rekvizitu – pljočki – plosnatom kamenu veličine dlana. Školski sportski savez Istarske županije kroz županijski program „Veli Jože“, potiče uvođenje novih dobnih kategorija (od prvog do četvrtog razreda osnovne škole), te organizaciju natjecanja školskih sportskih društava u sportovima koji su tradicionalni za Istarsku županiju, iako te dobne kategorije i sportovi ne će biti na nacionalnoj razini. 

Edukativna uloga županijskog školskog sporta sadržan je u obuhvatu cijele populacije učenica i učenika osnovnih i srednjih škole u Istarskoj županiji, od prvog razreda osnovne škole do četvrtog razreda srednje škole. Tim prije što u dosadašnja iskustva pokazala da su učenice i učenici od prvog do četvrtog razreda osnovne škole izvan sustava školskog sporta. Školski športski savez Istarske županije učinio je dodatne organizacijske i financijske napore u uključivanju učenika nižih razreda u sustav županijskog školskog sporta. Uveden je program „Veli Jože“ u sustav županijskog sporta sa ciljem da učenicima i učenicama sport (natjecanje) bude dostupan i besplatan.

PRIPREME ZA NATJECATELJSKU SEZONU 2024

PRIPREME ZA NATJECATELJSKU SEZONU 2024

Sredinom Siječnja započeli smo sa pripremama za ovogodišnju natjecateljsku sezonu. Prema Kalendaru natjecanja sezona će biti bogata počevši od natjecanja u Prvenstvu Hrvatske, tradicionalnim turnirima IPS-a, međunarodnim turnirima “POKAL ALPE-ADRIA” pa do susreta pljočkarskih reprezentacija. U sklopu priprema održali smo do sada četiri seminara na kojima smo zainteresirane pljočkare upoznali sa Pravilnikom o pljočkanju, Pravilnikom o sudcu natjecanja te Pravilnikom o voditelju natjecanja. Seminari su osnova za polaganje ispita kojim ćemo po prvi puta dobiti certificirane sudce na svim natjecanjima. Pravilnike možete pogledati ovdje ⇒ Kalendar natjecanja 2024; PRAVILNIK O PLJOČKANJU 2020; PRAVILNIK O SUDCU NATJECANJA

Novost u ovogodišnjem natjecanju predstavlja realizacija ideje koja započinje još 2016. godine, a to je MASTERS TURNIR PSH, koji će se održati krajem godine nakon svih održanih službenih natjecanja. Na MASTERS TURNIRU PSH  pravo nastupa stječe 16 najbolje rangiranih pojedinaca, registriranih u PSH, a osim stjecanja titule pobjednika, pehara i medalja, prvoplasirana četiri natjecatelja podijeliti će i fond dobitaka.

7. MEĐUNARODNI FESTIVAL PLJOČKANJA

7. MEĐUNARODNI FESTIVAL PLJOČKANJA

Petak i subotu, 8. i 9. rujna 2023. godine u Svetvinčentu je održan 7. MFP uz svoj možemo reći ustaljen program.

U petak sa početkom u 9,30 održano je svečano otvorenje festivala u kaštelu Grimani Morosini nakon čega je sa radom započeo međunarodni skup na temu: Očuvanje tradicijskih igara i sportova za društvenu inkluziju, a posvećen je bio obilježavanju 20 godina UNESCO Konvencije o očuvanju nematerijalne kulturne baštine. Na skupu je sudjelovalo 9 stručnjaka iz šest zemalja uključujući Hrvatsku. Skup je bio namijenjen učiteljima i osobama iz obrazovanja. Održavanje skupa, koji je ove godine održan po peti puta, predstavlja vrlo značajan dio rada IPS-a koji “pljočkanje” prezentira diljem svijeta a time i Istru kao regiju bogatog kulturnog nasljeđa.

Subota je bio dan za pljočkanje pa je u popularnoj Žlinji održan međunarodni turnir u pljočkanju i turnir u gađanju “fiondama”. Nositelji turnira su bili “Istarski Pljočkarski Savez” i udruga STK “Istrijanske fjonde” iz Pule.

Na prigodnom turniru u pljočkanju parova sudjelovalo je 12 parova. Na kraju su slavili domaćini Sebastijan Puh i Toni Folo pobjedom nad drugoplasiranima Brankom Družetom i Robertom Zovićem. Treće mjesto osvojili su Armando Fabijančić i Vlado Agapito dok je četvrto mjesto pripalo Vlatku Sariću i Samiru Hafizoviću.

Uz turnir u pljočkanju po prvi puta na festivalu je održan turnir u gađanju fjondama (praćkama) u organizaciji kluba “Istrijanske fjonde” iz Pule, udruga koja dugi godina niz prenosi ovu tradicijsku igru a organizatori su dugogodišnjeg “svjetskog prvenstva” u gađanju fjondama na Velom Vrhu u Puli. 

Održavanje Festivala je omogućilo Ministarstvo kulture i medija RH, Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO, Županija Istarska i Općina Svetvinčenat i  TZ Općine Svetvinčenat.

PRATITE: https://www.facebook.com/pljockarilanterna 

ODIGRANO PRVENSTVO HRVATSKE ZA EKIPE

ODIGRANO PRVENSTVO HRVATSKE ZA EKIPE

U nedjelju 4. lipnja 2023. godine, u Sv. Petru u Šumi su odigrana posljednja kola Prvenstva Hrvatske u pljočkanju za ekipe. Ove godine je Pljočkarsko-natjecateljska komisija PSH donijela odluku o nešto izmijenjenom obliku natjecanja. Obzirom na smanjeni broj prijavljenih ekipa odigralo se po sistemu svaki sa svakim u jedinstvenoj ligi. Koliko je takav sistem ispravan toliko je pokazao manjkavosti u organizacijskom dijelu provedbe natjecanja. Na komisiji je da utvrdi način natjecanja u slijedećoj natjecateljskoj godini.

Novi – stari prvaci Hrvatske u disciplini ekipno su pljočkari iz PK ŽMINJA koji su na taj način dokazali svoju superiornost, da podsjetimo, ovo je četvrta uzastopna titula Prvaka Hrvatske za ekipu PK ŽMINJ.

Svi rezultati kao i konačna tablica poretka biti će objavljeni na ovim stranicama.